JIG-AI CD 

 

… czech new band with members from NCC, Destructive Explosion of Anal Garland ... with killer extreme gore grind ala GUT, CUM. Really sick vocals and bombastic grinding inferno with japan thematics.

 

 

01 Japanese Gut Cake

02 Sounds Of Body Sinuses

03 Geishas Sucks European Cocks

04 HN - Islam

05 Ninja Gangbang

06 Adventure On The Boat

07 Injectator Kruto

08 Fresh Manga Flesh

09 Vogelgrippe-N

10 Pec Nam Spadla vs. Skakal Pes

11 Phimosiectomy Made By Scrub - Slasher

12 Suffocated Between Gigantic Udders

13 Sadomasochystic Ppracties Manual

14 Hanger In Her Neck

15 Extruding Testicles Through Garlic Press

16 Gourmet´s Specialities Of Necrozoophil

17 La Ley De Plomo

18 Final Cu(n)t

 

<jig-ai.mp3>

<interview>

 

See killer new videoklip:

www.myspace.com/jigaigore

 

REVIEWS and interview:

 

 

 

JIG-AI is Beste/Best Goregrind CD 2006 see this site:

 http://home.arcor.de/gutturalzine/voting/voting2006.htm

 

 

 

JIG-AI: „Jig-ai” CD (BIZARRE LEPROUS PRODUCTIONS, 2006)

A csehek új goregrind üdvöskéje a Jig-Ai, egy figyelemre méltó kis csapat, frissek, brutálisak, és elég jól érzik a buldózer hangzással ellátott durvulat-vaddisznó-torzulásos, mega-mocskos, hiper-állati blasztot. A közelmúltban lenyomtak 3-4 német miniturnét, portugál fellépéseket és a szokásos cseh fesztiválokat, szóval a menedzsment is a helyén van, lehet még belőlük bármi... Stílusuk nagyban emlékeztet egy korai, bárdolatlan Pigsty-re, de a koszosabb hangzás és a mega-gore miatt bejött a képbe némi Gut hatás is, no meg Dead Infection… Nagyon frankó ki stílusgyakorlat (azaz nem túl eredeti az, amit itt kapunk), nagyon érzik a srácok a műfajt, gyorsak, kemények mint a bikaszar, és nem kizárólag úgy rohannak végig a tizennyolc tételes albumon, mint a gyorsvonat, hanem van benne súlyozás is, málházás is rendesen. Mindkét bárdista nyomja a vokálokat, az egyik tenorban, a másik szopránban, haha! Nem túl összetett a kis csapat zenéje, gore-mániákusok simán bekajálják 1-2 hallgatás után, de talán épp ettől jó! Egyébként szimpatikus egy banda, trióban nyomják, és totál metálos kiállással, nem az a mai, szerintem nagyon égő, trendy-cyber-tekkkno-drug-shit szerelésben… Igazi tökös rokkker-gyerekek! Amúgy adnak a dizájnra / imidzsre is, ügyesen ráálltak a japán tematikára, képileg teljes egészében benne vannak ebben a sztereotíp japó rajzfilm-emberkés dologban, de amúgy jópofa és egyedi… Nagyon nagy a bizodalmam bennük, simán lehetnek akkora dobás, mint a Pigsty!!!!! Komoly!!!!!

Oral Climax Fanzine (Hungary)

 

 

 

 

 

Some reviews and inties:

 

JIG AI - JIG AI


 

Týý jóóó co mám o týhle sebrance vlastně ještě psát?? Recenze na promo 2006 a biografie se na stránkách tubery objevila celkem nedávno. A nyní jako blesk z čistého nebe do duší všech gore labužníků udeří jejich stejnojmený debut. No ani to moc dlouho netrvalo kucí co??

Komu se dnes podaří, aby mu pár měsíců po založení kapely a vydání proma spadla do klína nahrávací smlouva a to hned s takovým vyhlášeným labelem jako je Poláčkův Bizarre Leprous Ganayus.. No ti z vás kdo četli (a předpokládám, že všichni) recenzi na debutní promo 2006 můžu ujistit, že debut se nese v totožném duchu. Nabral ovšem značně na obrátkách a to hlavně po zvukové stránce. Zvuk je přesně podle mého gusta. Tedy řádně zboostrovanej, hutnej, brutální a přesto čitelnej, prostě přesně takovej jakej u gore/grindu miluju. (super práce Mozku!) Rve to hlavu, drtí, ničí, devastuje, trhá na kousky a možná přijde i kouzelník.. Pokustón a přihodí nějaký svoje likvidační praktiky!!!!
Co se týče jednotlivých kompozic, tak vyzdvihnout musím hlavně geniální lidovku „Pec nám spadla vs. Skákal pes“ tohle je fakt megaúlet, kterej už lehce nakousli na své novince NCC s „Běží liška k Táboru“ a Džigáj to dotáhli k totálně obskurní dokonalosti. Slyšel sem to už snad 50x a pořád z toho nechápu.
Móza a spol. vykročili jak to nejlíp jde a dokázali, že nejsou jenom nafouknutou bublinou, jak jsem v poslední době už párkrát zaslechl a jejich debut považuju společně s MCD od CHOV za prozatím nejlepší debut CD letošního roku. A rovněž musím zkonstatovat, že česká gore/grind scéna získává za poslední dobu tolik silných jmen, že si pomalu ale jistě budujeme vedle Polska a Holandska pozici jedné ze stěžejních zemí tohoto stylu na světě.
PS: Jo málem bych zapomněl na skvěle zpracovanej booklet ve stylu japonských porno manga obrázku hozených do řádně gorenoidního stylu.
Ganay (9,5/10)

www.tuberculosis.cz

 

 

JIG – AI –

18/30:15   ( cd 06, Bizarre lep. )

 

   Nové brutálne kombo je na scéne. Tentokrát na japonský spôsob od českých grinderov. Táto mašinéria sa zrejme nikdy nezastaví. Vraždiaci gore-grind produkt, páchnuci Ded Infection Gut  a Cum dokopy. Tento matroš vám nedá vydýchnuť, ak áno, tak naposledy. Nachádza sa tu dosť chytľavých skákačiek, Hra rýchlych sypačiek sračiek, veď sa jedná o ďalší zbesilý chliev. Nosič má tiež zaujímavý obal s návodom ako odísť do večnosti ( na japonský spôsob Jig Ai ). Tento album vôbec ničím nezaostáva od ostatných zo stajne polačkovej, inak posledné výtvory z Bizarre leprous sú vážne sila.

Body: 9

 

nrollzine@post.sk

 

 

 

 

JIG-AI –  Jig-Ai

(Bizarre Leprous ´06 – 30:15)

 

JIG-AI si epizodní roli odbyli už roku 2004, ale pravý nástup hlásí až teď  s první deskou věnovanou japonským grinderům. (smích) A protože tahle země se v žánru nej-extrémnější hudby řadí k absolutnímu vrcholu, nemohou našinci ve svém údivu dělat ostudu a do své prvotiny naprasili 18 totálně masakrálních tracků, že styl pojmemovaný grindcore je v zařazení slabý čaj a naprosté běsnění by ho nakoplo ještě víc. Syboly zůstávají symboly, kdo se o japonské taje nezajímá, fotkami z bookletu bude povrchně uspokojen, kdo do toho fušuje víc, může se třeba pokoušet tu sympatickou šikmookou paní trumfnout…

Žádná místa pro výdech, jedna skladba za druhou zběsile letí jak urvanej vagón za cestou do síle a protože žádný cíl nemá, tak kde se rozmázne, tam to rozbije a spustoší. Brain (kytara) a Buraak (basa) si mezi sebe též rozdělili tenor a soprán, což v praxi znamená ječení a chrochtání, občas mají hrdelní zvuky podobu i nepříjemné sedící hajzlové potřeby. Ze zvukové stopy naštěstí nehrozí zamoření prostředí. Aby tomu nebylo málo, nechybí ani zvuky hladového prasete, pro něhož je pravým utrpením prázdné koryto a nalít mu do něj nějakou sračku by znamenalo na čas oddálit ty božské árie. Líbí se mi, fakt pecka, všechny nelidské zvuky (nezaměňovat se zpěvem) do tohohle výborného marastu perfektně sedí a mají za následek pořádný kus výsledné extrémity.

Na co můžete připravit dál? Vyskočí ninja, pozdraví Vlk a Zajíc, přiletí vogelgrippen a přiveze opice (přeřvávání snímáno z pralesa), lidovky Pec nám spadla a Skákal pes se dočkají nových verzí (však to v Japonsku nikdo nezná), proti čemuž působí zpověď necroZOOfila docela roztomile.

Jsem překvapen, JIG-AI si mě okamžitě získali, akorát si desku netroufám poslouchat několikrát po sobě. Na to je příliš brutální.

Více v rozhovoru na straně 66.

Herdron

www.paratmagazine.com

 

 

JIG-AI - Same
Album - Bizarre Leprous Productions

18 titres - 30'15

 

Again a Czech band who strike you in your face. JIG-AI releases here an album self titled, and signed by Bizarre Leprous Productions, and they’re motivated!!! 18 tracks of a killing goregrind likes Gut and Dead Infection. A heavy sound on an epileptic rhythmic, sometimes mid-tempo, where they add vokills likes Gut. That’s good, the artwork show us gore japaneses themes. A CD what’s going to stay a lots of time in you hifi, you, fans of goregrind and pigs.

http://www.undergore.com  

JIG-AI "JIG-AI" (BIZARRE LEPROUS PRODUCTIONS)

IF YOU LIKES BULDOZERING GORE/GRIND THIS BAND IS THAT YOU SEARCHING FOR. A TORNADO OF GORE IN BEST TRADITIONS OF CBT, DEAD INFECTION AND AHUMADO GRANUJO. 16 BRUTAL SHORT BLASTS OF SADISTIC GORE/GRIND WITH WORM INFESTED VOCALS FUELLED WITH JAPAN THEMATICS. AND THERE IS ONE BRUJERIA COVER AS BONUS.

HARDLY TO SAY THAT THIS BAND ADDS SOMETHING NEW TO OLD GORE/GRIND FORMULA. JIG-AI PLAYS NOTHING NEW BUT THEIR SOUND IS FRESH, UNBORING AND POWERFUL I'M SURE FANS WILL LIKE IT. 

http://www.dwz.narod.ru

 

JIG-AI (CZE) S/T CD06 Bizarre Leprous productions.

Featuring members and ex-members from some well-known Goregrind bands like NEGLIGENT COLLATERAL COLLAPSE, AHUMADO GRANUJO, DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND and PSYCHOTIC DESPAIR, be sure to be ready for a fucking album of Goregrind tornado!! So, JIG-AI comes here with its very first full length album, self titled and with 18 tracks of excellent Goregrind! Catchy and powerful, quite similar to a mix between GUT, CBT, ROMPEPROP and DEAD INFECTION! This album is just wonderful and when you listen to it you got the same enthusiastic feeling than when you listen to some classic Goregrind pieces like “Chapter of Accidents” or “Opus(sy) VI”!! This is not so fast indeed, with a lot of catchy parts similar to CBT played with an incredible heavy feeling and a groovy mood and fucking Gore multi-vocals! All we need for a perfect Goregrind release!! 18 tracks for 30 minutes of raging and brutal Goregrind, including a cover version from BRUJERIA “La Ley de Plomo”! Once again Czech Republic unleashes a Goregrind masterpiece, released in a nice Japanese style packaging and recorded with a powerful sound! How can we explain this great Goregrind explosion in Czech Republic?? BUY OR DIE! BUY OR DIE!!!

url: www.vomitzine.com
e-mail: info@vomitzine.com

INTERVIEW WITH VOMIT THE SOUL zine!!

1. Hi ! First and usual question, would you introduce JIG-AI to readers? Why did you choose this name? Was it because HARAKIRI was already used by other bands?
Hi, We are Bulldozer Commando Gore from Czech. As for  the band name. Harakiri was not  planned as a name for  a band.  When we were speaking  about the band title, we had a lot of ideas, but nothing original. In the meantime I was reading the book called "History of Suicides". The author mentioned something about Ritual Jig-Ai. I became interested in that topic, therefore  visited some web-sites and read more about it. It was really fascinating and we decided that it should be a perfect title for a new band.

2. Please let us know more about your first and self-titled album! I never heard about your band before this album. Did you release something else before?
We made only 4 songs promo with songs from JIG-AI – JIG-AI before the full CD. Everything started after Buraak´s old band CBDS had broken up. He asked me to record some guitars for his stuff. We prepared 6 songs with Buraak and Petrasek from AHUMADO GRNUJO. Unfortunatelly, we had no time for this and the project was stopped. After some time we met Stefy (our current drummer). We started to play with him and it was great. Therefore we prepared 18 songs in 3 months and made our 4 songs promo CD like a propagation material. We sent it to some labels. Roman said that the promo is good and we relesed full CD under his label Bizarre Leprous Production.

3. You’re all involved into other well-known Grind bands such as NEGLIGENT COLLATERAL COLLAPSE or DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND. By the way, can we consider some bands as main bands, and other ones as side-projects? How do you consider JIG-AI?
I do not think about any of these bands beeing the main band or side-project. We are evenly interested in each band in  which we play.I play in EARDELETE (ex-NCC) and FLYING BRAINS. Buraak plays in EARDELETE (ex-NCC) and DEOAG. Stefy plays in V.O.H and PSYCHOTIC DESPAIR. But it is the truth that we play with JIG-AI very often and we must invest a lot of time in it.
 
4. How can you be 100% involved into each band? Is it easy to manage your time between rehearsals, gigs, recordings, etc.? When you’re playing your instruments, when do you think each riffs could be ok for each band, etc.?
It is not a problem to be involved in each band. We are not so active with EARDELETE. When I was at school, I used to have a lot of spare time, which has changed rapidly since I have been working. I play the guitar in the afternoon after my job or at  weekends. The production of our songs is very simple. When I or Buraak  make some riffs, we bring them to our practices and if  all the members like them, we prepare new songs out of them or we just throw them to the dustbin. It is the same in each band. We prepare songs on practices together. In EARDELETE largest amount of music comes from Kopta´s head.

5. Is there a real concept behind JIG-AI? Something like a real passion for Japanese stuffs, or is it just a different way to use Gore imagery?
We are not mad, as you called it, Japanese stuff, but we like Hentai and animated perverse pictures. However music is the priority  for JIG-AI, while image is only secondary aspect.

6. For now, what have been the reactions to your first album? Were you expecting something different or are you happy with the way people like your release?
Generally, the reactions to our album are appreciating, which is great. Making music is fun for us. Positive reviews or people who are dancing and jumping from the stage on our concerts are awards for our work. You can not make  music for every one. Somebody could say that our music is shit, but it is normal. I hope that people will stay with us in the future.
 
7. JIG-AI seems to be a real live band with a lot of live performance in the past, like the Obscene Extreme or Brutal Assault fests, and future like the upcoming Grind Tour de Pologne to become soon. What could you say about JIG-AI on stage?
Total goregrind live massacre :-)
 

8. Czech Republic seems to be definitely one of the sickest place for Grind bands… How do you explain this? Why there are almost no Brutal Death Metal bands for example?
I have no idea how to explain this. I think that there are a lot of people who listen and support the grind music here. That is probably the reason.
 
9. I heard your second full length release is already planned to be released on Bizarre Leprous prod. Firstly, how did you get the deal with BLP? As a Czech Grind band, was it logical for you to see your band signed on this label?
We are old friends with Roman. I knew him personaly before we relased our CD under his label. We sent our promo to him and also to other labels. He said that it was OK. So we decided to make it with him. He is a good man and the comunication with him is without any problems.
 
10. Then, when do you think your 2nd album will be out? What can we expect for this new album? Still something with this Japanese / Gore imagery?
I hope that it will be relased before the summer 2007. We have a complete material for the new CD now. We only need to record it. As for as the cover is concerned I am not sure for 100 % yet. It will be something animated and brutal of course. I definitely have got some striking ideas. We just need to choose one.
 
11. Tell us more about the BRUJERIA cover that appears on this first album! Why this choice? Is BRUJERIA an influence for the band? By the way, what are the biggest influences of the band?
We are fans of BRUJERIA and ASESINO. Especially me. This song is great. That is the reason why we decided to make it as a cover. The biggest inspirations are beer, girls and brutal music (hardcore, grindcore, gore, etc...). JIG-AI is a combination of our members music feelings.  

12. Please, sum up JIG-AI with only 3 words!
Bulldozer Commando Gore

13. Well, thanx a lot for your answers, this interview is over, and of course the last is for you! Cheers!
Thanks for the interview. Hope to see you and Vomit the Soul zine readers on some JIG-AI gig. Stay gore maniacs!!!

band contact:

 

This Czech act is for the best gore/grind as I was ever able to listen to!!! Pure absolute! But buckle up this shit... So 17 their own songs in vein of gore/sex with dark humour plus the cover song of Brujeria which give us all in all almost 30 minutes what is enough to destroy brain! Intensive grind which lively and even funny parts (especially song nr 10) with seriouslly good low sound with loads of vocals like pigs, few versions of screams, growls, gurgles and amazing toilet shit! I'm really glad that on this cd there isn't before each track any intros which brings this material to be more coherent and don't fuck you while listening another time to it hearing again same sounds of some bitch being fucked or pathetic sounds of murder's victim (in case of Jig-Ai they are themselves a music murderers just after a rape of innocent pussy hehe). All tempos are mainly blasts mixed with slower parts, more lively but even somehow bringing death metal patterns. This cd has more then a year now and second cd is on a way also fof Bizarre Leprous Prod. I'll add only one shit that these three guys are totally sick live and who was on Obscene Extreme 2006 he/she knows what i'm shitting about.

6/6 (V.C.)
--
V.C.
Old Temple Records
http://www.oldtemple.com
http://www.magazine.oldtemple.com/

 

Jig-Ai
Jig-Ai
18
Bizarre Leprous Productions
Jig-Ai is a Japanese suicidal ritual described in full detail by illustrations in the booklet... no slow parts and no mercy your tympanums are perforated by a potent raw devastating super fast GoreGrindNoise with some influence Splatter! The distorted bass timbre has the sonority of a diesel engine working with total force, expelling deadly decibels. The fast guitar has been played with intensity rotting short fast riffs through a deafening rotten sonority. The vocal line is ultra guttural, vomiting blood and pus from the polluted throat by venereal diseases! The rustic drums increases velocity in the moments of insane riffs, however sustains the weight during the pungent bases! This, insane readers, is Jig-Ai: a potent catastrophic insane sonorous torment with a rotten primitive recording quality, however crystalline ! All the instruments and vocal sound disgusting and distorted, totally GrindGoreNoise! I believe, insane readers, that finished the era of sounds non-qualities! In "Jig-Ai" the sonorous quality is perfect, however maintaining all the deafening qualities and dirty timbres that a super fast band needs to sound grotesque, primitive, chaotic and insane! Here it is the Jig-Ai to perforate your tympanums and to cut off your neck! Excellent! Total sonorous insanity! I recommend! (Fernando)

 

www.psychosisdeath.com.br

Jig-ai - Jig-ai 2006

Jig-ai hails from Czech Republic and play sick anime inspired death/grind. Jigai is a traditional method of ritual suicide for women in Japan. In 2006 Jig-ai released this self-titled album and let me tell you, it kicks ass.

These guys don’t waste anytime getting down to business, on the first track: “Japanese Gut Cake” there’s a very short intro and then all hell breaks loose. Jig-ai have the typical gore grind sound but manage to keep it fresh in my opinion. Their music is played at different speeds which prevents the tracks from getting boring or sounding the same. The vocals are guttural, sometimes pig-like and also vary a lot from track to track. It blends nicely with the music, the same thing goes for the guitar work. The guitar work is relatively simple but downtuned like fuck, which gives it a great sound. The riffs are killer, catchy yet brutal! I really like the drums on this album, it’s got a little bit of everything. It has blast beats, sick fills in between and goes from mid paced to ultra speed in the blink of an eye. There’s also a very cool cover of Brujeria’s “La ley de plomo” on this album, they managed to make it even more sick and brutal! This cd has a lot of great tracks but the one track that stands out to me is number 13 “Sadomasochistic Practises Manual”. I also liked “Extruding Testicles Through Garlic Press”, “Geisha's Sucks European Cocks” and “Ninja Gangbang”. The production quality is very good, I have no complaints about it. The other I really liked was front cover art and the booklet showing how to perform a ritual Jigai.

I know that there are many other bands who have a similar sounds etc but I still highly recommend this album to fans of sick gore grind who love bloody anime and guttural vocals.

Added: June 23rd 2007
Reviewer: Brian
Score:

http://www.burningmisery.com