STICKOXYDAL Perverted Position Of Interiors CD 

 

… killer new band from Belarus! Best gore grind in last time! Mix CBT, CUM, GUT in perfect mix!

 

 

01. Frequent Desires To Urination
02. Involunt Ary Defecation
03. Morbid Anatomy
04. Autopsy
05. Melaena

06. Haemotemesis

07. Kidney Torned Off Together With Vascular Leg

08. Cadaveric Blood

09. Sludge

10. Eaten Alive

11. Rigor Mortis

12. Obturative Ascaridiasis

13. Macerated Fetus

14. What Shit

 

<stickoxydal_involunt_ary_defecation.mp3>

 

 

 

Some reviews and intres:

 

 

 

Stickoxydal - The Perverted Positions Of Interior ( Bizarre Leprous)
This is Bizarre Leprous 68th releases !!! what a huge catalog will I meet
for that incredible release numbers. BLP is very well known and a major for
goregrind bands, but there are plenty good death metal bands going to the
roster too. Now BLP concentrate to push up this Belarus psycho called
Stickoxydal...the band has recorded lower fat guitars tone that create a
sound like helicopter's machine, distorted bass...engaging raw drumming
which sound like programming drum but it wasn't 14 tracks smell like kidney
fumigation, blood sauce, eyes ball steamed mixed into one bowel. Approching
to bands like Cock And Ball Torture, Last Days Of Humanity and Hemdale this
heavy grind album will stay in my player for 2 months later !!!
rating point 10/10

 

http://www.hyperblast-universe.tk 

 

Saviez vous que le métal existait également en Biélorussie ? c'est la premičre fois que je vois un groupe originaire de lŕ ! Bref, ayant sorti cet album chez BIZARRE LEPROUS PRODUCTIONS, de quoi peut-il bien s'agir ? Apart du grind, je ne vois rien d'autre ! Bingo ! les STICKOXYDAL (non, je n'ai pas réussi ŕ lire le logo, on me l'a juste soufflé sur une présentation du CD ŕ coté hahaha) jouent une espčce de goregrind me rappellant par moment Sanatorium ou Gut. Un rythme plutot rapide dans l'ensemble du CD sans pour autant tomber dans l'excčs ! Des jeux de manches assez lourds, et auxquels il n'est pas toujours facile de cerner les riffs dans leur ensemble. De plus si on rajoute les vocaux incompréhensibles de chez incompréhensibles !

Un CD assez sympa ŕ écouter, mais rien d'original ni de super particulier.

Dr.Gore

http://www.undergore.com

 

Les amateurs d'exotisme seront comblés! Ce groupe récemment signé sur Bizarre Leprous vient tout droit de Biélorussie! Mais n'espérez pas entendre la moindre miette de folklorique. Sur cet album, seul de Goregrind règne en maître. Du Goregrind grumeleux, visqueux... gouleyant!

Une bonne dose de Goregrind tout chaud et tout rond qui glisse dans les conduits auditifs et qui vous donne envie de twister des guiboles, ça vous dit? Oui?! Allez donc jeter une oreille ou deux sur cet album qui barbote dans la tripaille et qui s'amusera à vous éclabousser! Ultra guttural, groovy, brutal...miam! Du Goregrind comme on aime! Si vous sortez la boule à facette dès qu'un riff à la ROMPEPROP vous caresse les tympans, que le démon du mosh vous chatouille lorsque vous écoutez CUMGUN ou SUBLIME CADAVERIC DECOMPOSITION, vous allez adorer STICKOXYDAL!

Le son est parfait, à la fois gras et compréhensible, le Goregrind de ce Biélorusses n'est pas de la bouillasse, les riffs sont tous plus accrocheurs les uns que les autres. On écoute et hop, on se trémousse! Les vocaux sont ultra graves, un peu à la GRUESOME STUFF RELISH, d'ailleurs je subodore l'utilisation d'un pitch... On retrouve sur cet album le même côté médico-légal des savants fous de HAEMORRHAGE (époque "Hemetic Cult"). Quatorze titres fabuleux qui oscillent entre un groove plus proche de FRIGHTMARE que de ENGORGED et le côté "affreux jojos" de CUMCHRIST! Mais STICKOXYDAL ne mise pas tout sur le Mosh dandinant et sait envoyer le bois avec du blast de derrière les fagots! La prod est vraiment bonne, un son à la MORTICIAN ("Hacked Up...") lourd et puissant.

Le style de STICKOXYDAL n'est pas foncièrement novateur, mais il y a, dans ces titres, le petit plus qui fait toute la différence, STICKOXYDAL n'est pas un de ces groupes anonymes sitôt entendu sitôt oublié. Plus on écoute ce "The Perverted Position of Interiors" plus on l'aime! Direct, massif, gluant et bien fun, ce stuff déchire! Un CD peu court, mais surpuissant!!! Voilà! En plus, grâce à cette galette j'ai découvert un autre "artiste": Schnappy Das krokodil...Hahaha!!!

STICKOXIDAL, c'est du bon, par Jupiter!!!
Schnip, schnap, Schnappy!!!

http://www.vs-webzine.com

 

STICKOXYDAL: „Perverted position of interior” CD (BIZARRE LEPROUS PRODUCTIONS, 2005)

Mivel az ex-Szovjetúnió utódállamaiból manapság többnyire csak köolaj és földgáz, nomeg pogány töltésű radikális black metal érkezik hozzánk, így igencsak kíváncsivá tett az Stickoxidal lemeze. Bevallom, először azt hittem róluk, hogy egy újabb cseh terrorbrigádhoz van szerencsém, így várattam pár napot az íróasztalomon a lemezt, de amikor elolvastam az infólapot, és megtudtam, hogy fehér-oroszokhoz van szerencsém, azonnal rápróbáltam a CD-re. Amúgy kicsit még mindig túlzásnak érzem, amit a kiadó állít róluk az infó lapon, miszerint ők volnának a „best gore grind in last time” meg hogy „great band”, mert ezekhez a titulusokhoz azért nem elég ez a fajta stílusgyakorlat, de tény az, hogy valóban jól mocorognak a CBT, Cum, Utopie és Gut által körülírható zenei területen. Jók a riffjeik, gyorsak, precízek, zajosak és durvák, sőt van pár groteszk, beteges zenei ötletük is (mint pl. német és szovjet gyerekfilmek betétdalainak goregrind-ba való becsempészése). Más meg aztán nem is nagyon kell ennél a zenénél a sikerhez. Egyedüli negatív észrevételem velük kapcsolatban, hogy habár a fotóik alapján van valódi dobosuk, eléggé mechanikusnak tűnnek az ütemeik, olyan az egész, mintha valami dob-computer is rádolgozott volna a sebbességre helyenként, vagy ki tudja… Lényeg az, hogy valami nem stimmel… De összeségében a fiatal srácok egy nagyon jó kis albumot hoztak össze.

Oral Climax Fanzine (Hungary)

STICKOXYDAL – The Perverted Position Of Intertors

(MCD, Bizarre Leprous ´05 – 23:07)

 

Tahle partička za své hlavní vzory uvádí CBT s GUT a nutno říct, že ani náhodou ostudu jejich odkazu nedělá. Podle fotek máme tu s čest s docela mlaďochy, dle tvarů ksichtů není těžké bez nápovědy uhodnout zemi původu. Teda obšírněji Rusko, konkrétně je trojice Nicotine, Cutlass a Snoopy ze sousedního Běloruska, dokupy se dali v létě 2003 a první kroky prý směřovaly ke crust/punk/grindu. Teď už je situace jiná, zaměření se přelilo do prasáckého grindu s neméně prasáckými vokály. Kapela prozatím hýří zdravou aktivitou, chrlí jeden matroš za druhým a protože “The Perverted...” točili už v únoru, další extrémní běsnění je už hotovo a čeká na schopného vydavatele. Snad ještě zbývá doplnit, že “The Perverted...” je výběrem těch nej skladeb, co ze sebe před nahráváním vyplodili.

Název Stickoxydal mě zprvu při bádání významu vedl do lékárny, leč význam je prostý s textovým ztvárněním, které nemůže být jiné než morbidní, plné krve, řezání, uřezání mrtvol a vše, co k tomu patří. Proto mi přišlo úsměvné, že v minulosti hošani předělali jeden song od OFFSPRING. Nadsázka jak má být. I tady byla uzda fantazie spuštěna do jiných vod a vtípky s jakousi německy zpívanou odrhovačkou (navíc dětský hlas) nebo ruskou budovatelskou situaci odlehčí a pobaví.

STICKOXYDAL mají ale navíc než jen pobavit. Jejich muzika je sakra kvalitní a myslím, že už teď si se svými vzory v ničem nezadají. Vzhledem k nekonečné konkurenci to chce jenom pilovat své jméno.

Herdron

www.paratmagazine.com

 

4 

Stickoxydal - The Perverted Position Of Interiors je album, které jistě potěší příznivce této kapely a tohoto žánru,... recenze je vám k dispozici tady.

Album Stickoxydal má 14 skladeb, 23 minut a celé se nese v duchu Grind Gore Coreu. Celou recenzi bych mohl shrnout pouze do jedné věty a to takovéto: Běloruská kapelka, která zahnízdila ve stáji Romana Poláčka - Bizarre Leprous production. Tato věta by byla výstižná, ale velmi krátká.

Tak tady je recenze: Jak jsem již napsal výše, jde o grind core s gore prvky. Chlapci, protože jsou to opravdu mlaďasové, drtí tento styl bravurně, a to říkám, i když nejsem úplným milovníkem tohoto žánru. Když napíšu, že od začátku až dokonce jedou drtičku, tím nemyslím nějak fádní a jednozvučný směs tonů, ale smršť GORE tak, jak má být i s murmurem. Na svých stránkách nebo při rozhovorech uvádějí svůj vzor CBT a GUT a vliv těchto kapel je opravdu slyšitelný. Při několikátém poslechu jsou zde i záchvěvy italských Cripple Bastard a japonských Unholly Grave.

Album je nahrané v obstojné kvalitě a samozřejmě jsou i přidaná intra u skladeb, ať budovatelský častušky nebo německé dětské písničky o capatém krokodýlovi, to je bráno jako žert.

Samozřejmě texty jsou, jak tomu u takovýhle kapel je, o krvi, deviaci atd Tím není zamýšleno, že by toto schvalovali, ale poukazují na problém. Shrnuto, sečteno, podtrženo, uzavřeno.

Pokud jseš labužníkem a máš rád tuto hudební scénu, jdi do toho. Pozor, jestli se ti líbí Agathocles nebo Terrorizer, tak tohle je jiné odvětví, to bych tě musel zklamat, tohle nepatří do takového toho belgického stylu, ale spíše toho japonského, ostrovního. Ten, kdo tenhle žánr nezná a má rád fakt švihanec a chlív jak sviňa, ať jde do toho, je to za mrzký peníz - 250 Kč originál CD + plnobarevný potisk


Diskografie:
Pro Narcosi (2004)
Skozhanae stanovishcha vantrobau (2004)
The Perverted Position Of Interiors (2005)
Chainsaw Cesarean Section (mini album 2006)

Kepela:
(Paul Lapkowski) Guitar & Back-vocal
(Nikita Rusakevich) Bass
(Andrew Lapkowski) Drums
(Mike Dubovik) Vocals

 

http://rockmag.cz

 

STICKOXYDAL“The Perverted Positron of Interiér“CD

Primer CD que editó esta banda de Belarus a través del sello Bizarre Leprosu Productions y que está compuesto por un total de 14 temas de una duración media de 1.60 minutos pero realmente salvajes e intensos... una banda que desde sus primeras notas recuerda mogollón al estilo de formaciones como CARCASS, DEAD INFECTION, TORSOFUCK y los GUT por su estilo Gore / Grind brutal y cargado de ritmos desenfrenados, veloces y demoledores, además de con ese regustillop gore en los registros vocales que se alternan con otros mucho más gorrinillos y cercanos al brutal death de bandas como MORTICIAN o GORETRADE...un CD que pese a durar únicamente 23 minutos tiene una intensidad increíble y unos temas cargados de cambios de ritmo y brutalidad que rebosan por todos lados... muy recomendable!!!

www.necromance.es

 

STICKOXYDAL“The Perverted Positron of Interiér“CD

sticko's one:
"the main interest when you listen to things that are A LITTLE sidelined,
is that noobody's never speak about those underground bands and you never
discover all bands in a same time so we're often surprised!! and today
Tâdââm!! A Goregrind band taht comes from the country nicknamed "White
Russia": the Bielorussy. And my finger told me that this piece from the
country of the subsitute team of vodka drinkers seems to be cool, looking
at the fucking strange name they have: STICKOXYDAL!

For me I must admit that it's the first time I listen to a bielorussian
band, and I have to say that it's also the best. You'll tell methat the
compete with is not very impressive, but our frinds from east, If they'll
not go to the MTV awards (poor guys!) they produce a effective goregrind,
nourished with mosh parts that growned at the free air!

so How's bielorussian Goregrind? Nothing really new in fact, "Perverted
Positions Of Interiors" is a normal release, but full of those things that
makes you think to the old groove of yesterday, of your cracked spinal
column and of the taste of the juice from necrozed lungs...
so today: good blastbeats, just a little too soft, bur the compositions
are made of roundnesses, vokills are between gruik and growls, supported
by a screaming guitarist that also leads the band with his unhealthy
guitar riffing.
the miracle comes from the bass that is listenable,(fact rather rare to be
appreciated.
The compositions are simple but effective, alternation between mosh and
blast, but with an "idon'tknowwhat" that give the whole album a dimension
more intense. Useless to precise that this "perverted..." has is lot of
samples (with as guest Schnappi "Das Kleine Krokodil"). we can insist on
the excellent riffing, sometimes heavy, sometimes syncoped (thanks GUT)
but taht keeps the brutality of metal and grindcore.

a Very good piece for me, that not seduced me a the first time, but is
rather various (somewhere between NAMEK  and TDEBN) and the mixture is
good."

 

http://www.imm3moria.org